Press releaseRegulatory

ASSA ABLOY förvärvar kinesiska Jiawei

2014-09-12

ASSA ABLOY har tecknat avtal om förvärv av Jiawei, en av de ledande leverantörerna av säkerhetslås i Kina.

”Det är med glädje jag välkomnar Jiawei till ASSA ABLOY. Jiawei utgör ännu ett viktigt steg i att öka marknadsnärvaron i Kina och på andra tillväxtmarknader”, sade Johan Molin, VD och koncernchef.

”Jiawei är ett mycket bra tillskott till ASSA ABLOYs division Asia Pacific. Förvärvet breddar vår närvaro i OEM kanalen för dörrtillverkare och ger oss kompletterande tillgång till den växande eftermarknaden för säkerhetslås och cylindrar i Kina”, sade Magnus Kagevik, Executive Vice President i ASSA ABLOY och chef för division Asia Pacific.

Jiawei grundades 1995 och har 920 anställda. Huvudkontoret och fabriken ligger i Jinhua, Zheijiangprovinsen i östra Kina.

Försäljningen 2015 förväntas uppgå till 500 MSEK med en god EBIT marginal. Förvärvet bidrar positivt till vinst per aktie från start.

Förvärvet kräver godkännande av berörda myndigheter och förväntas slutföras under fjärde kvartalet 2014.

 
Mer information

Johan Molin, VD och koncernchef, tel: 08-506 485 42
Carolina Dybeck Happe, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-506 485 72

  
Om ASSA ABLOY

ASSA ABLOY är världsledande inom lås- och dörrlösningar som uppfyller slutanvändarnas krav på trygghet, säkerhet och användarvänlighet. Sedan ASSA ABLOY bildades 1994 har koncernen utvecklats från ett regionalt bolag till en internationell koncern med cirka 43 000 medarbetare, verksamhet i mer än 70 länder och en omsättning på drygt 48 miljarder SEK. ASSA ABLOY erbjuder ett mer komplett produktutbud för lås- och dörrlösningar än något annat företag på marknaden. I det snabbväxande området för elektromekaniska säkerhetslösningar har koncernen en ledande ställning inom till exempel passerkontroll, identifiering, entréautomatik och hotellsäkerhet.

Senaste pressreleaserna

  • Press releaseIcke-regulatoriska

    ASSA ABLOY förvärvar Door System i Danmark

    2025-04-25

  • Press releaseRegulatorisk

    Beslut vid ASSA ABLOY AB:s årsstämma 23 april 2025

    2025-04-23

  • Interim reportRegulatorisk

    Kvartalsrapport Q1 2025

    2025-04-23

  • Press releaseIcke-regulatoriska

    ASSA ABLOY förvärvar Pedestal PRO i USA

    2025-04-17

  • Press releaseRegulatorisk

    Kallelse till årsstämma i ASSA ABLOY AB

    2025-03-19

  • Annual reportRegulatorisk

    ASSA ABLOY publicerar sin Årsredovisning 2024

    2025-03-17

  • Press releaseIcke-regulatoriska

    ASSA ABLOY förvärvar Gesellschaft für Sicherheitstechnik mbH i Tyskland

    2025-03-17

  • Se alla pressreleaser