Interim reportRegulatory
STARK TILLVÄXT I USA, SVAGARE I EUROPA FÖR ASSA ABLOY
- Koncernens försäljning i USA, som är vårt klart största marknad, ökade med 8% i kvartalet, säger Bo Dankis, VD och koncernchef. I Europa begränsar påskeffekten vår tillväxt samtidigt som vi noterar skillnader i utvecklingstakt mellan marknader. Vi ökar nu förändringstakten i Europa.
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
| Första kvartalet | Helår | ||
| 2005 | 2004 | Förändring | 2004 |
Omsättning, MSEK | 6 269 | 6 283 | 0% | 25 526 |
Varav: | | | | |
Organisk tillväxt | | | +2% | +5% |
Förvärv | | | +1% | +5% |
Valutaeffekt | -205 | | -3% | -4% |
Rörelsemarginal (EBIT), % | 14,2 | 13,8 | | 14,4 |
Resultat före skatt, MSEK | 764 | 751 | +2% | 3 199 |
Varav valutaeffekt, MSEK | -17 | | -2% | |
Nettoresultat, MSEK | 559 | 555 | +1% | 2 356 |
Operativt kassaflöde, MSEK | 549 | 615 | -11% | 3 439 |
Vinst per aktie (EPS), SEK | 1,49 | 1,50 | -1% | 6,33 |
Koncernens omsättning för första kvartalet uppgick till 6 269 MSEK (6 283). Den organiska tillväxten var 2%. Omräkning av de utländska dotterbolagens omsättning till svenska kronor hade en negativ påverkan om 205 MSEK på grund av ändrade valutakurser. De förvärvade bolagen hade en positiv effekt om 1% på omsättningen.
För det första kvartalet uppgick rörelseresultatet före avskrivningar, EBITDA, till 1 102 MSEK (1 102). Motsvarande marginal var 17,6% (17,5). Koncernens rörelseresultat EBIT, uppgick till 890 MSEK (868) efter negativa valutaeffekter om 33 MSEK. Rörelsemarginalen (EBIT) uppgick till 14,2% (13,8).
Resultat före skatt för det första kvartalet var 764 MSEK (751) där de negativa valutaeffekterna vid omräkning av utländska dotterbolag uppgick till 17 MSEK. Koncernens skattekostnad uppgick till 205 MSEK (196), motsvarande en effektiv skattesats på 27% i förhållande till resultat före skatt.
Vinst per aktie efter skatt för det första kvartalet uppgick till 1,49 SEK (1,50).
Det operativa kassaflödet för kvartalet, exklusive utbetalningar relaterade till omstrukturerings-programmet, uppgick till 549 MSEK - vilket är 72% av resultat före skatt - jämfört med 615 MSEK föregående år. Rörelsekapitalet ökade med 333 MSEK i kvartalet vilket i huvudsak är relaterat till en ökad kapitalbindning i kundfordringar och varulager.
HANDLINGSPROGRAMMET "LEVERAGE AND GROWTH"
Det tvååriga handlingsprogrammet som startades i november 2003 fortlöper väl med en lång rad specifika aktiviteter. Årlig besparingstakt beräknas uppgå till 450 MSEK under senare delen av 2005. 70 MSEK i besparingar har uppnåtts under första kvartalet 2005. I kvartalet har utbetalningar relaterade till handlingssprogrammet uppgått till 56 MSEK och 950 av de 1 400 anställda som berörs har lämnat koncernen. Förhandlingar avseende cirka 250 av de totalt 1 400 anställda som omfattas av programmet är fortfarande pågående.
KOMMENTAR PER DIVISION
EMEA
Första kvartalets omsättning i divisionen EMEA (Europa, Mellanöstern och Afrika) uppgick till 305 MEUR (307) med -1% organisk tillväxt. Rörelseresultatet uppgick till 44 MEUR (44) med en rörelse-marginal (EBIT) på 14,3% (14,4). Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 15,8% (16,1). Det operativa kassaflödet före betald ränta uppgick till 25 MEUR (31).
Påskeffekten påverkade divisionens försäljning negativt med drygt 3%. Försäljningstillväxten under första kvartalet fortsätter att visa en stor spridning. Skandinavien, Israel och Östeuropa genererar god organisk tillväxt medan Frankrike, Benelux och Tyskland utvecklas svagare. Storbritannien och Italien fortsätter i samma takt som för helår 2004. Aktiviteterna i handlingsprogrammet Leverage and Growth genererar besparingar enligt plan vilket emellertid i kvartalet motverkas av lägre försäljningsvolymer. Den nya EMEA-ledningen har påskyndat införandet av fastlagd strategi vilket medför något högre säljkostnader avseende satsningar på specificering och gör-det-själv segmentet. Dessa aktiviteter har ännu inte givit nämnvärda effekter på försäljningen.
AMERICAS
Divisionen Americas omsättning uppgick i första kvartalet till 283 MUSD (273) med 5% organisk tillväxt. Rörelseresultatet uppgick till 51 MUSD (45) med en rörelsemarginal (EBIT) på 17,9% (16,6). Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 18,4% (16,4). Det operativa kassaflödet före betald ränta uppgick till 32 MUSD (38).
Americas positiva trend fortsatte under första kvartalet vad gäller försäljning, volymer och marginaler. Door Group, Residential Group och Sydamerika rapporterar stark tillväxt i kvartalet. Architectural Hardware Group visar förbättrad försäljning med fortsatt stärkt marginal. Försäljning och resultat i Mexico påverkades tillfälligt negativt av ändrade skatteregler avseende varulager, vilket leder till engångsjusteringar av lagernivån i distributionen.
ASIA PACIFIC
Första kvartalets omsättning i divisionen Asia Pacific uppgick till 81 MAUD (72) med 0% organisk tillväxt. Rörelseresultatet uppgick till 8 MAUD (9) med en rörelsemarginal (EBIT) på 9,7% (12,3).
Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 9,9% (13,3). Det operativa kassaflödet före betald ränta uppgick till 15 MAUD (8).
Asia Pacifics försäljning ökade som ett resultat av genomförda förvärv. Den organiska tillväxten påverkades negativt av valutakurser avseende export från Nya Zeeland till USA samt en fortsatt avmattning av bostadsmarknaden i Australien. Tillväxten i Asien förbättrades i kvartalet främst genom ökad försäljning till övriga divisioner. Resultatet påverkades negativt av lägre volymer och högre säljkostnader i Asien. De ökade säljkostnaderna förväntas ge högre försäljning senare under året.
GLOBAL TECHNOLOGIES
Divisionen Global Technologies redovisade en försäljning på 1 268 MSEK (1 165) i första kvartalet, motsvarande en organisk tillväxt på 9%. Rörelseresultatet uppgick till 169 MSEK (142) med en rörelsemarginal (EBIT) på 13,4% (12,2). Avkastning på sysselsatt kapital uppgick till 12,4% (10,4). Det operativa kassaflödet före betald ränta uppgick till 190 MSEK (76).
Global Technologies rapporterar stark organisk tillväxt tack vare förbättrad försäljning i USA för samtliga enheter. Identification Technology Group fortsätter sin goda utveckling. Automatic Doors förbättrar marginaler genom en ökad serviceförsäljning. Hospitality Group rapporterar markant förbättrad försäljning i kvartalet vilket ger en positiv påverkan på divisionens organiska tillväxt och marginal. Omstruktureringsarbetet i Hospitality Group intensifieras vilket tillfälligt leder till en ökad kostnadsnivå.
ÖVRIGA HÄNDELSER
ASSA ABLOY tecknade i kvartalet avtal om att förvärva 70% av kinesiska WangLi. WangLi är en ledande leverantör av högsäkerhetsdörrar och högsäkerhetslås i Kina. Företaget har utvecklat ett omfattande kinesiskt distributionsnätverk och har en ledande position inom sitt segment. WangLis verksamhet är belägen i Zhejiang-regionen söder om Shanghai. Beräknad årsomsättning under 2005 uppgår till 200 MSEK. Konsolidering sker under andra kvartalet.
I april tecknades avtal om förvärv av svenska Habo Industry som omsätter 45 MSEK. Verksamheten omfattar lås och beslag till fönster- och dörrindustrin i Skandinavien och i Europa. Förvärvet beräknas bidra till vinst per aktie från konsolideringstidpunkten.
BEST Metaline (Asia Pacific) och Doorman Services (Global Technologies) konsolideras från 1 februari. Bolagen omsätter på årsbasis tillsammans drygt 200 MSEK. Förvärven har bidragit till vinst per aktie i kvartalet. Förvärvspris inklusive beräknade tilläggsköpeskillingar uppgår till cirka 150 MSEK. Preliminära förvärvsanalyser indikerar att goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämd livslängd uppgår till knappt 100 MSEK.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Sedan den 1 januari 2005 tillämpar ASSA ABLOY International Financial Reporting Standards (IFRS). Övergången till IFRS har skett per 1 januari 2004 vilket betyder att jämförelsetalen för 2004 har justerats i enlighet med IFRS. Effekterna av övergången till IFRS har presenterats i en separat rapport, "IFRS-justerade siffror 2004 för ASSA ABLOY", som publicerades den 20 april 2005. Rapporten finns att tillgå på ASSA ABLOYs hemsida. ASSA ABLOYs redovisningsprinciper under IFRS framgår av Bilaga 1.
FRAMTIDSUTSIKTER*
Den organiska försäljningstillväxten 2005 förväntas vara god, men påverkas av den svagare utvecklingen i Europa. Rörelsemarginalen (EBIT) förväntas öka i huvudsak beroende på besparingar från omstruktureringsprogrammet. Det starka kassaflödet, exklusive betalningar avseende omstrukturering, kommer att fortsätta.
Långsiktigt förväntar sig ASSA ABLOY att efterfrågan på säkerhet kommer att öka. Arbetet med att fokusera på kundnytta, innovationer och att utnyttja ASSA ABLOYs starka position kommer att påskynda tillväxten och förbättra lönsamheten.
Stockholm den 27 april 2005
Bo Dankis
VD och koncernchef
*Framtidsutsikter publicerade i februari 2005 löd:
"Den organiska försäljningstillväxten förväntas fortsätta vara god. Rörelsemarginalen före goodwillavskrivningar (EBITA) förväntas öka i huvudsak beroende på besparingar från omstruktureringsprogrammet. Det starka kassaflödet, exklusive betalningar avseende omstrukturering, kommer att fortsätta. Långsiktigt förväntar sig ASSA ABLOY att efterfrågan på säkerhet kommer att öka. Arbetet med att fokusera på kundnytta, innovationer och att utnyttja ASSA ABLOYs starka position kommer att påskynda tillväxten och förbättra lönsamheten."
Delårsrapporten har ej översiktligt granskats av bolagets revisor.
Ekonomisk information
Kvartalsrapporter från ASSA ABLOY AB publiceras den 17 augusti och den 8 november under 2005.
____________
Ytterligare information lämnas av
Bo Dankis, VD och koncernchef, tel: 08-506 485 42
Göran Jansson, vice koncernchef, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-506 485 72
Martin Hamner, Ekonomi- och IR-ansvarig, tel: 08-506 485 79
ASSA ABLOY AB (publ)
Box 70340, SE-107 23 Stockholm
Tel: 08-506 485 00, Fax: 08-506 485 85
Besöksadress: Klarabergsviadukten 90
ASSA ABLOY håller en analytikerträff idag 12.45 på Operaterrassen i Stockholm.
Analytikerträffen sänds även via Internet www.assaabloy.com. Det finns möjlighet att ställa frågor per
telefon: +44 (0)20 7162 0181.